Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Kuruluşlar Programı
03 Kasım 2020

Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Kuruluşlar Programı
İnsan beyninin gelişimi anne karnında başlamakta ve adölesan çağı boyunca devam etmektedir. Bu gelişim en hızlı yaşamın ilk birkaç yılında olmaktadır. Anne karnında başlayan ve doğumdan itibaren 2 yaşın sonuna kadar devam eden süreç çocuklarda uygun fiziksel büyüme-gelişme ve yaşama sağlıklı başlangıç için “Kritik Pencere” dönemidir. Büyüme ve gelişmenin ideal şartlarda olabilmesi için bu dönemdeki beslenme çok önemelidir.
Anne sütü; yenidoğanda optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besindir. Anne sütünün ve emzirmenin; hem bebek, hem de anne için başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden pek çok sayıda yararları vardır. Anne sütü bebeklerin ilk altı ay bütün ihtiyaçları karşılamakta olup emzirme  2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmelidir.
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Kuruluşlar Programı kapsamında Niğde Adalet Sarayı içerisine bebek bakım ve emzirme odası yapılarak, adliyede çalışan personele Müdürlüğüz Çocuk Ergen Kadın Üreme Sağlığı Birimi tarafından eğitim verilmiştir. Bebek Dostu Kuruluş ünvanı belge törenine Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Oğuzhan DÖNMEZ İl Sağlık Müdürü Dr.Ertan  DEĞİRMENCİOĞLU, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan V.Dr.Nagehan TAŞTEKİN, Uzman Özgür VELİOĞLU katılmışlardır.
  Sağlık kurumları dışında yaygınlığı az olan Bebek Dostu Destekleyici Kuruluş çalışmasında  bizden desteğini esirgemeyerek Niğde Adliye  binasına böyle bir yerin açılmasını sağlayan Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Oğuzhan DÖNMEZ ve ekibine  teşekkür ederim.

      Dr.Ertan DEĞİRMENCİOĞLU
     İl Sağlık Müdürü

  • IMG-20190404-WA0008.jpg
  • IMG-20190404-WA0010.jpg
  • IMG-20190404-WA0011.jpg
  • IMG-20190404-WA0015.jpg
  • thumbnail_1.jpg
  • thumbnail_3.jpg