Dünya Ruh Sağlığı Günü
03 Kasım 2020

Dünya Ruh Sağlığı Günü, ruh sağlığının ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla,  1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. 

Bu yıl 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününün teması ‘Ruh Sağlığını Güçlendirme ve İntiharı Önleme’ olarak belirlenmiştir. Ruh sağlığının güçlendirilmesinde sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ruh sağlığının iyileştirilmesi, geliştirilmesi, önemsenmesine odaklanılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü,  sağlığı bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik hali olarak tanımlamaktadır. Gelişmekte olan ülkeler bedensel sağlık üzerine yoğunlaşırken, gelişmişlik düzeyi arttıkça ruh sağlığına yönelik vurgu da artmaktadır. Nasıl bedensel sağlığımızı kaybetmeden önce bağışıklığımızı artırmak için bazı takviyeler alıyor, belli kontrollerden geçiyorsak, ruh sağlığımızın bozulmasını önlemek için de ruh sağlığımızı güçlendirmek ve bağışıklığımızı artırmamız gerekiyor. Kişiler ruh sağlığı tamamen bozulmadan da psikolojik yardım almaktan kaçınmamalı, ruh sağlığını göz ardı etmemeli. Unutulmamalıdır ki, sağlık bir bütünse ruh sağlığı bu bütünün yarısıdır.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun KOÇ, Bor İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz YAVAŞOĞLU, Halk Sağlığı Hiz. Başk.V. Uz. Dr. Nagehan TAŞTEKİN ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başk. Yard. Dr. Fulya AKKAYA tarafından Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ziyaret edilmiştir.

                                                                                                                                                                                                                                                           Dr. Dursun KOÇ
                                                                                                                                                                                                                                                           
İl Sağlık Müdürü


  • trsm.jpg
  • trsm-manset..jpg
  • trsm..jpg
  • 783c98fb-aa80-48fa-b970-e9ff1c1f0ee9.jpg