3 Aralık Dünya Engelliler Günü
03 Kasım 2020

     Tüm dünyada 3 Aralık tarihinde, toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla “Dünya Engelliler Günü” kapsamında çeşitli organizasyonlar ve aktiviteler düzenlenmektedir. Engelli vatandaşlarımızın, umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, devletimizin öncelikli görevleri arasında yer almaktadır. Bu konu ile ilgili sorumluluk tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte vatandaşlarımıza da düşmektedir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilere karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatma, herkesin sorumluluğu olduğu gerçeği noktasında harekete geçmemiz için bir vesile olmaktadır. Bakanlığımızca engelli vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızın sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ön planda tutulmuştur.

       Herkes potansiyel bir engelli adayıdır veya herkesin engelli bir çocuğu olma ihtimali vardır. Ülke nüfusunun önemli bir oranı engeli bireylerden oluşmasına rağmen sokaklarımızda, toplu taşıma araçlarında, alıveriş merkezlerinde ve hatta okullarda çok az engelli birey görmekteyiz. Ne yazık ki engelli bireylerimizi yeterince sosyal hayatın içine çekemiyoruz.

     Engelli bireyler ve çocukların eğitimi konusunda özellikle son yıllarda önemli iyileştirmeler ve çalışmalar yapılsa da bu çalışmalar yetersiz kalmaktadır.Oysaki engelli bireylerin ve çocukların ülkemize, milletimize ve en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak toplumda yer alabilmelerini, eğitim almalarını ve bir meslek edinmelerini sağlamak Anayasamız ve uluslararası sözleşmeler gereği Devletimizin vazifesidir ve borcudur.

Hayata siyah beyaz gözlüklerle bakarak gerçekliği tanımlamak mümkün değildir. Her bir engelli çocuğumuz hayatımızı güzelleştiren renklerin farklı tonlarıdır. Onları hapsedildikleri kendi dünyalarından alıp sosyal hayatımıza dâhil etmek her şeyden önce millet olarak toplumsal hayatımıza renk ve güzellik katacaktır. Bu vesileyle bütün engelli bireylerimizin “Dünya Engelliler Günü’nü” kutlarız.

                                                            Dr. Dursun KOÇ
                                                            
İl Sağlık müdürü