BEBEĞİNİZ İÇİN İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ
03 Kasım 2020BEBEĞİNİZ İÇİN İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

1-7 EKİM 2020 EMZİRME HAFTASI
Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar daha bebekler dünyaya gelmeden başlar ve doğumla birlikte artarak devam eder. Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en uygun yöntemdir. Sağlıklı bir beslenmeye giden yolda atılması gereken ilk adım, anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.


Ülkemizde çocuklarda ölüm nedenleri arasında beslenme yetersizlikleri, tek başına veya enfeksiyonlarla birlikte ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle bebek ve çocukların beslenmelerinin doğdukları andan itibaren düzenlenmesi gerekmektedir. Bebeklerin yaşamlarının ilk 6 ayında tek başına anne sütü ile beslenmelerinin önemi büyüktür. Anne sütü bebekler için gerekli tüm besinleri içerir, kolay hazmedilir ve bebekleri hastalıklardan korur. Aynı zamanda da steril ve ekonomiktir. Ayrıca yapılan araştırmalar göstermiştir ki; anne sütü ile beslenen bebekler ileri yaşlarda zeka testlerinde daha başarılı olmaktadırlar. Anne sütü; bebeklerin hem fiziksel hem ruhsal olarak daha sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlarken annenin sağlığını da korur. Özellikle emziren annelerde meme kanseri  görülme riski emzirmeyen annelere oranla çok daha düşüktür.


Bu doğrultuda her yıl 1-7 Ekim “Emzirme Haftası” olarak kutlanır. Anne sütü anne ve bebeğin sağlığını korumakla kalmayıp, küresel anlamda da doğaya katkılarıyla vazgeçilmez bir besindir. Anne sütü her bebeğin doğal hakkıdır. Bebeklerimizi Anne sütünden mahrum etmeyelim.


                                                                                                                   Dr. Dursun KOÇ

                                                                                                                   İl Sağlık Müdürü