“BAŞARABİLİRSİN” Temalı Sigara Bırakma Kampanyası Basın Bülteni
05 Mayıs 2021


Tütün ve tütün ürünleriyle mücadele tüm kurumların ve vatandaşların ortaklaşa mücadele etmesi gereken bir konudur. Çünkü sağlıklı yaşam beklentisinin giderek arttığı günümüzde, önemli sorunlardan biri yaşanacak sağlıklı yılların süresinin ve kalitesinin nasıl arttırılabileceğidir. Kötü  sağlığın  belirleyicileri ile ilgili araştırmaların çoğunda sebeplerin sigara kullanımı, kötü beslenme ve fiziksel inaktivite, olduğu saptanmıştır.


          Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık, sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamak, özellikle de çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere yeni başlayacakları önlemek ve başkasının içtiği sigaranın dumanından oluşan pasif etkilenimi engellemektir.

Sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde sigaraya karşı mücadelede, özellikle kamusal alanda sigara kullanımının önlenmesine yönelik “Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa” önemli bir aşamadır.

Tütün kullanımının azaltılmasına yönelik gelinen aşamada Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’nun (BMYK) 26.01.2021 tarihinde yapılan toplantısında 2021 yılında tüm kesimlerin katılımıyla “Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği” başlatılması kararı alınmıştır.  Bununla birlikte Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız şu günlerde tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakmanın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Toplumda tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amaçlarıyla Mayıs 2021 itibarıyla “BAŞARABİLİRSİN” temasıyla sigara bırakma kampanyası başlamıştır. İlimizde görev yapan ve toplumda rol model olan meslek gruplarından (sağlık çalışanı, öğretmen, kolluk kuvveti personeli, asker, hakim, savcı, avukatlar, din görevlisi vb.) başlayarak, diğer kamu kurumu personeline yönelik bırakma kampanyası müdürlüğünüzce organize edilecek ve bu personelin sigara bırakmalarını sağlamaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir.

İlimizde görevli kamu kurumu çalışanları başta olmak üzere tüm halkımızı tütün ürünlerinin zararlı etkisinden korunmak için “BAŞARABİLİRSİN” diyerek sigara bırakma kampanyasına katılmaya davet ediyorum.


Dr.Dursun KOÇ

İl Sağlık Müdürü