Sağlık Hizmetlerimiz Güçlenerek Devam Ediyor
23 Aralık 2021

Sağlık hizmetlerinin temel amacı; kişi, aile ve toplumların sağlıklarının korunması, geliştirilmesi, hasta olanların tedavi edilmesi ve tedavi edilenlerin geri kalan yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürebilmelerini sağlamaktır. Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğümüzce sağlık hizmetlerinin ertelenemez ve geciktirilemez olduğu bilinci ile en kısa sürede ve en iyi şekilde sağlık hizmeti verilmesi hedeflenmekte, bu doğrultuda çalışılmaya devam edilmektedir.

Sağlık Hizmetlerinde görev yapan personelimiz en çaresiz zamanda çare olup çaresizlere uzanan kahraman ellerdir. Önceden planlanamayan, tahmin edilemeyen, zaman kaybetmeksizin anında acil tıbbi müdahaleyi gerektiren, gecikilmesinde ise telafisi güç ve imkânsız zararların doğmasına neden olan insan hayatı ile doğrudan ilişkili hizmetin yürütülmesi esnasında maalesef birçok güçlük ile karşılaşılmaktadır. Dünyamızı ve ülkemizi tehdit eden covid-19 salgını sürecinde ilimizde sağlık teşkilatı olarak; Aile Sağlığı Merkezleri, Hastaneler, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ve diğer sağlık kurum ve kuruluşlarımızda tüm vatandaşlarımıza sağlık hizmeti vermeye devam etmekteyiz.

2020 yılı ilk 11 aylık süreçte Birinci Basamak Sağlık Kurum ve Kuruluşlarımızda toplam 1.430.770 poliklinik muayene yapılmış, buna karşın 2021 yılı aynı dönemde 1.482.993 poliklinik muayene yapılmıştır. Yine 2020 yılı ilk 11 aylık süreçte İkinci Basamak Sağlık Kurum ve Kuruluşlarımızda toplam 1.497.498 poliklinik muayene yapılmış, buna karşın 2021 yılı aynı dönemde 1.703.221 poliklinik muayene yapılmıştır. 2020 yılı ilk 11 aylık süreçte İl Ambulans Servisine bağlı 112 İstasyonlarımızca toplam 40.815 vakaya müdahale edilmiş, buna karşın 2021 yılı aynı dönemde 42.564 vakaya müdahale edilmiştir. Yine 2020 yılı ilk 11 aylık süreçte İl Ambulans Servisine bağlı 112 İstasyonlarımızca Ambulans ile il dışına 606 hasta nakledilmiş, 2021 yılı aynı dönemde 623 hasta il dışına nakledilmiştir.

İlimizde gerek covid-19 salgını gerekse dönemsel ve mevsimsel bazı şikâyetlerin artması ayrıca vatandaşlarımızca pandemi dolayısıyla ertelenen sağlık problemlerinden mütevellit hâlihazırda bazı sağlık kurum ve kuruluşlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Buna mukabil gün içerisinde hastaneye gitme fırsatı bulamayan ve randevu alamayan vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak amacı ile Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanemizde hafta içi 16:30/18:30 saatler arası Göz Hastalıkları, Kardiyoloji ile Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve hastalıkları branşlarında “Mesai Dışı Poliklinik Hizmeti” verilmeye başlanmıştır.

Sağlık camiamız her zaman olduğu gibi covid-19 ile mücadele sürecinde de canhıraş bir gayret içinde vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet sunabilmek için çalışmaktadır. Bizler tüm sağlık personelimiz ile beraber, halkımıza en iyi şekilde sağlık hizmeti vermenin gayreti içerisindeyiz. Özellikle pandemi sürecinde mücadele eden sağlık ordumuzun güçlendirilmesi temel hedeflerimiz arasında bulunmaktadır. Bu minvalde Sağlık Bakanlığımızca 102. Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kurasında, ilimiz Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesine: İç Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji, Acil Tıp, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Hematoloji ve Tıbbi Mikrobiyoloji branşlarında, Bor Devlet Hastanesine: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları branşında ve Çiftlik Devlet Hastanesine: Pratisyen Hekim ve Kadın Doğum branşında hekim kurası açılmıştır.

Şehrimize daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunumu anlamında katkı sağlayan başta Sağlık Bakanımız Sayın Dr.Fahrettin KOCA olmak üzere Sayın Valimiz Dr. Yılmaz ŞİMŞEK ve Milletvekillerimiz Sayın Yavuz ERGUN ve Sayın Selim GÜLTEKİN’e şükranlarımı sunuyorum. Yeni atamaların ilimize hayırlı olmasını diliyorum.

                                                                                              

                     Dr.Harun YARDIMCI

                                                                                                 İl Sağlık Müdür V.