Kalp Sağlığı Haftası 08 - 14 Nisan
03 Kasım 2020

Kalp ve damar hastalıkları dünyada en sık görülen ölüm nedenlerinden biridir. Türkiye istatistik kurumu verilerine göre ise ülkemizde ölüm nedenlerinin %40,5’ini oluşturmaktadır. Geçmişe göre artış gösteren bu oranın sebepleri arasında stres, artan hava kirliliği, organik gıdanın gittikçe azalmasıyla değişen beslenme alışkanlıklarımız, hareketsiz yaşam tarzı, fast food gibi yiyecekler ile oluşan obezite ve sigara-tütün alışkanlıkları yer almaktadır. Her ne kadar günümüz teknolojisi ile kalp-damar hastalıkları için tanı ve tedavi olanaklarımız gelişse de, toplumun koruyucu kardiyoloji anlamında hastalık oluşmadan bilinçlendirilmesi çok ciddi öneme haizdir.

Her yıl nisan ayının ikinci haftasında kutlanan “Kalp Sağlığı Haftası”, Kalp-Damar Hastalıkları ile mücadele etmenin önemini vurgulamak, kişileri bu hastalıklara karşı uyarmak, kalp sağlığını koruma konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazandırmak ve kalp sağlığına dikkat çekme anlamında bir fırsat teşkil etmektedir.

Kalp-damar tıkanıklığını artık 20’li yaşlarda dahi görmekteyiz. Bunun sebepleri yukarıdaki saydığımız risk faktörlerinin yıllar içinde toplumda meydana getirdiği birikimlerdir. Önemli olan bu hastalıklar henüz oluşmadan engellemektir. Bu kaçınılmaz sonu önlemek bizim elimizde!

 

Kalp Sağlığınızı Korumak İçin

  • Sağlıklı beslenin.
  • Aktif olun ve kalp sağlığınızı kontrol altına alın.
  • Tütüne '' HAYIR '' deyin.
  • Alkol tüketimini sınırlayın.
  • Sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun.
  • Kan basıncınızı kontrol altında tutun.
  • Kan değerleri ölçümünüzü düzenli olarak yaptırın. 

                                                                                                                           Dr.Ertan DEĞİRMENCİOĞLU

                                                                                                                              İl Sağlık Müdürü